Switzerland
Czech Republic
Germany
Spain
France
United Kingdom
Italy
Japan

15/07/2012
Open Penarth YC

    Race Report Day 1

    Glorious sunshine and a perfect 10 knot breeze welcomed the 51 competitors for the  2007 Gul RS700 National Championship at Royal Torbay Yacht Club. 

    Mark Nicholson led the fleet up the first beat first going hard left and then sailing to the port layline with Andy White playing the shifts up the middle in second.  Mark gybed off at the  top mark whilst Andy followed by Pete Purkiss, Paul Bayliss and Steve Butcher sailed on to what was the favoured side of the run and made some big gains.  Andy White then proceeded to build a comprehensive lead and was never challenged with Paul Bayliss taking Steve Butcher for second and Pete Purkiss 4th.

    Steve Butcher spotted a shift in the line and took advantage of a gap at the pin end to port tack the fleet and led out to the favoured right hand side of the course.  He continued to lead at the windward mark followed by Tim Johnson, Andy White and Paul Bayliss.  Steve played the right hand side of the run and held the lead but it was Dave Smithwhite who made the biggest gains by going left down the run.  Steve led Dave by 4-5 boat lengths at the final windward  mark and although Dave managed to sneak through at one stage in the dying breeze, it was Steve who pulled through to take gun.

    The fleet gathered in the evening for a rules seminar by our RYA judge Peter Fitt and the class meeting before presenting  the Seasure golden rudder stocks to the overnight leaders, Steve Butcher in the gold and Ed Reeves in the silver fleet.  Everyone then enjoyed a hearty supper provided by Harken before seeking alternative amusement on the English Riviera.

    Race Report Day 2

    A quite depressing scene greeted the fleet with a flat calm in Torbay.   Paul Bayliss gave an excellent talk on championship preparation.  Fortunately by then a light breeze had filled in and the race officer sent the fleet out to play.  Paul Bayliss won the pin end and led the charge to the cliffs where there was more pressure followed by Tim Johnson and Matt Humphries.  On the second beat Matt managed to take Tim Johnson and a right hand shift and almost manage to take the lead.  This was the order for the remainder of the race.

    In race 4 it was again Steve Butcher showing some excellent form in the light conditions to lead at the windward mark from Dave Smithwhite and Andy Irons.  Steve and Andy went for the gybe set allowing Dave to go for the straight hoist to sail into clearer air.  Up the next beat Dave went right which allowed Andy to take the lead on a big shift only to lose it again as the wind shifted back.  Andy closed again on the beat but couldn’t quite take the win.  Carl Vining sailed through to take a well deserved third place.

    The final race of the day was started in very light conditions.  The right hand side of the course paid and it was Harvey Hillary who tacked first onto the layline.  However Tim Johnson sailing in from the left took the lead whilst Paul Bayliss had deliberately overstood and sailing freer took second place at the windward mark. Tim immediately gybed off and was covered by the fleet which allowed Paul to take the lead and put Harvey in close contention for second.

    The overnight holders of the Seasure golden stocks were Paul Bayliss in the gold fleet and Ollie page in the silver.  The fleet then enjoyed a pasta supper followed by some very competitive go-carting all generously provided by Seasure.
     

    Race Report Day 3

     

    Another day, another dollar… out with the fickle Southerly breezes and in with a fitful Northerly.  With bright sunshine, the fleet were keenly anticipating a great day on the water.  Come race time, the sea breeze was battling the gradient wind however, and the first race of the day started in just 5 knots of wind.

     

    Decision time.  Go right for the emerging sea breeze or left for the fighting Northerly.  The majority of the fleet elected to go left, with Andy Irons leading the charge for the cliffs.  Halfway up the beat, what little wind there was started to shut off, and at the top mark it was Paul Bayliss going round the mark first, followed by Tim Johnson and Matt Humphries.  The wind remained light down the run with the sea breeze threatening to re-emerge, giving Bayliss a huge lead.   The new windward mark saw Humphries overtaking Johnson to second place in the shortened race.

     

    The second race and the wind was up, with Torbay resembling a Lake Garda with high temperatures, sun and a good F4 wind.  Left was the way to go up the beats, and class chairman, Alex Newton-Southon led the charge over the left hand side of the course.  Paul Bayliss read the final approach to the mark best to narrowly lead Alex down the run.  From here the two boats opened an enormous lead, and the following pack of Andy White, Tim Dickenson and Steve Butcher could only watch and fight their own battles, eventually finishing in that order, with Tim Johnson just behind.

     

    The third race was just as idyllic albeit with just a little less wind, and Bayliss was again in front at the top mark, obviously enjoying the conditions.  Leading the chase was Andy White and Steve Butcher, and a battle ensued downwind between these three.  Despite all the antics, Bayliss remained just in front of White, with these two extending for a significant margin over the chasing boats of Dave Smithwhite, Matt Humphries and Tim Johnson. 

     

    A perfect Day 3 score line therefore leaves Paul Bayliss with an unassailable lead, with only the minor placing to be fought over in the remaining two races.  Tim Johnson looks set to take the runners up position, but only 2 points separate 3rd to 5th positions.  Who will secure the final podium slot?   Tune in tomorrow to find out what happened.
     
    Day 4
    The final day of the 2007 Gul RS700 National Chamionships started with glorious sunshine and a Force 4 Northeasterly. With the windward mark under the cliffs of Torquay, the fleet could expect some testing conditions, with shifts and holes to be expected. For the first race of the day Andy Irons led at the first mark, with Tim Johnston closing him down on the first downwind leg, closely followed by Andy White and Matt Humphreys. The rest of the chasing pack was lead by Alex Southon and Steve Butcher until Butcher tacked too close to Southon and took both out for a swim. At the end of the second lap Tim Johnson and Andy Irons had a coming together, allowing Andy White through to lead to the finish followed by Andy Irons and Matt Humphreys.  
     
    With the wind increasingly gusty and the sun beating down the stage was set for race 10 of 10. First to show out of the gate was Andy Irons who led at the windward mark followed by Andy White, Matt Humphreys and Steve Butcher. With Irons capsizing at the first gybe, the order stayed the same with the left handside of the course continuing to pay. At the finish line it was White, Humphreys, Butcher, Southon.
     

    RS 700 Nationals

     

    Series Place Sail No Helm M/Y G/S Club Series Points Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10
    1 875 Paul Bayliss   G Porchester 20 2 3 1 10 1 1 1 1 DNC53 DNC53
    2 762 Tim Johnson   G Chew Valley Lake SC 32 5 4 3 4 2 3 6 5 7 10
    3 900 Andy White   G Draycote Water SC 33 1 9 10 6 14 14 3 2 1 1
    4 933 Matthew Humphreys   G Weston SC 34 8 11 2 5 12 2 8 4 3 2
    5 972 Dave Smithwhite M G Hayling Island SC 51 12 2 8 1 9 21 7 3 27 9
    6 X Tim Dickinson   G Hayling Island SC 58 13 6 7 13 21 18 4 6 5 4
    7 951 Stephen Butcher M G Hayling Island SC 68 3 1 11 8 31 27 5 10 DNC53 3
    8 966 Nigel Walbank M G Lymington Town SC 80 31 8 15 9 32 5 23 7 6 7
    9 1 Rob Chaplin   G   95 20 13 12 16 41 40 10 8 4 12
    10 823 Andy Irons   G   114 DNC53 7 29 2 7 9 DNC53 DNC53 2 5
    11 831 Mark Nicholson   G Hayling Island SC 119 6 17 16 36 24 24 14 9 9 35
    12 825 Ed Reeves   S Royal Lymington YC 119 7 30 20 33 8 8 11 19 32 16
    13 716 Carl Vining M S Starcross YC 120 24 15 30 3 47 16 15 24 8 15
    14 776 Griff Tanner   G Queen Mary SC 122 10 20 5 24 20 11 DNC53 DNC53 18 14
    15 962 Steve Marshall M G Corus SC 126 18 21 9 28 4 19 16 15 24 28
    16 952 Harvey Hilary   G   127 21 12 25 34 3 4 17 11 DNC53 DNC53
    17 820 Philip Dickinson   G Weston SC 137 25 26 22 11 15 6 DNC53 31 19 13
    18 906 Andy Holland   G Hunstanton SC 139 23 32 17 25 10 7 26 14 25 18
    19 970 Tim Polglase M G Hayling Island SC 141 16 5 28 37 44 35 13 16 20 8
    20 927 Alex Newton-Southon   G   146 9 40 41 30 37 17 2 28 17 6
    21 908 Mike Dencher   S Chew Valley Lake SC 160 33 37 14 35 18 29 27 12 10 17
    22 724 Ian Martin   S Bough Beech SC 164 26 33 42 17 27 12 20 17 12 DNC53
    23 843 Charlie Stowe   S Grafham Water SC 168 30 10 36 18 34 34 9 33 23 11
    24 861 Eddie Gatehouse   S Chichester YC 171 11 35 18 26 40 44 29 18 15 19
    25 963 Mark Pollington M G Hayling Island SC 172 14 34 19 22 11 32 25 23 39 26
    26 960 Ian Nolan   S Hunstanton SC 172 32 19 33 21 33 13 30 21 13 23
    27 835 Peter Sanders M S Queen Mary SC 172 22 24 26 47 36 26 18 13 22 21
    28 841 Richard Smith   G Blue Circle SC 173 27 16 40 32 30 20 12 20 16 34
    29 765 Paul Hayden   G Gurnard SC 181 28 36 6 23 28 33 33 22 21 20
    30 902 David Gorringe   S Lymington Town SC 184 35 28 27 14 42 10 21 27 33 24
    31 912 Richard Allen   S Carsington SC 187 38 23 37 27 25 15 22 36 14 25
    32 974 Gerard Hughes   S   193 DNC53 18 4 40 17 42 19 30 34 31
    33 950 Tim Garvin   G Queen Mary SC 195 17 38 23 7 19 30 24 37 DNC53 DNC53
    34 767 Stuart Riches   S Hunstanton SC 197 37 25 21 12 13 38 31 34 29 32
    35 834 Tom Offer   G Chew Valley Lake SC 210 34 29 31 38 6 25 36 41 11 DNC53
    36 2 Ollie Page   S Lancing SC 214 40 31 13 15 5 22 DNC53 DNC53 35 DNC53
    37 973 Simon Letten   S Hayling Island SC 228 19 43 34 43 16 36 28 26 26 DNC53
    38 905 Simon Forbes   S Weston SC 228 29 22 39 29 26 41 34 29 30 29
    39 873 Adam Golding   S Hayling Island SC 230 15 27 24 39 29 31 32 DNC53 40 33
    40 802 Gary Austin M S Lancing SC 260 41 39 32 46 39 28 35 32 28 27
    41 761 Pete Purkiss M G Brightlingsea & Grafham 263 4 14 44 19 23 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53
    42 732 Peter Shaw M S Carsington SC 279 43 44 38 20 43 39 37 35 37 30
    43 934 Matthew Stark   S Netley SC 298 44 41 45 45 46 46 38 25 38 22
    44 953 Luke Yates   S   301 DNF53 49 35 31 22 23 44 44 DNC53 DNC53
    45 726 Tim Royall   S Mounts Bay SC 314 42 42 49 41 48 37 39 40 36 37
    46 778 Andy Scott   S Chew Valley Lake SC 319 DNC53 DNC53 43 42 38 45 41 43 31 36
    47 922 Rob Hopper   S   345 39 48 48 44 35 49 40 DNC53 42 DNC53
    48 740 Jason May   S Mounts Bay SC 357 45 46 46 48 51 47 42 42 41 DNC53
    49 923 Dan Jaspers   S   364 46 47 47 49 45 48 43 39 DNC53 DNC53
    50 892 Nick Collins   S Queen Mary SC 366 36 45 51 50 50 43 DNC53 38 DNC53 DNC53
    51 891 Jim Hood   S   415 DNC53 DNF53 50 51 49 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53
    52 940 Howard Smith   S Lyme Regis SC 424 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53 DNC53

    DNC-Did Not come to Starting Area DNS-Did Not Start OCS-On Course Side of Start Line
    ZFP-Z Flag Penalty under Rule 30.2 BFG-Black Flag Penalty under Rule 30.3 SCP-Scoring Penalty under Rule 44.3
    DNF-Did Not Finish RAF-Retired After Finishing DSQ-Disqualification
    DNE-Disqualification Not Excludable        DGM-Disqualification Not Excludable under Rule 69.1b        RDG-Redress
    PEN-Penalty PNE-Penalty Not Excludable
    Website Security Test