Switzerland
Czech Republic
Germany
Spain
France
United Kingdom
Italy
Japan

30/04/2011
Paignton Regatta Paignton SC

  • RS700 Nationals Plymouth 2014
  • RS700 Eurocup, YC Carnac, May 2018
  • RS700 Eurocup, YC Carnac, May 2018

Serious Seas at Paignton

The RS700 Gul Grand Prix circuit moved on to Paignton for the second outing of the season for the early May Bank Holiday. The weekend demonstrated the vagaries of Windguru which was all wrong on Saturday when the promised F4/5 disappeared as we launched and was all too right on Sunday when we were blown out in F5/6 and heavy, breaking rollers.

In the first race on Saturday, in slackening light winds but a choppy swell, Jerry Wales led round the first windward mark closely followed by Tony Dencher with James Bayliss an honourable third. By the second WM the two leaders had been joined by Dan Azzopardi, in a welcome return to the circuit, squeezing ahead of Bayliss. At the start of the final run Tony went left while the others chose the other side of the course and found the pressure which allowed him to pass Jerry for the win. Tim Greenwood chose to follow Tony and was rewarded with third having rounded the last WM fifth.

Elsewhere the breakages of the weekend had already started. Ian Nolan had a shroud u-bolt failure on the first run which brought down his mast and Graham Blake’s alloy kicker wedge broke which put him out too.

Race two began in very little wind and, what with the sea state, this sorted out the men from the boys. Jerry, Tony and Dan showed us the way round the mark and it might have been a procession had Jerry not capsized at the leeward mark letting Eddie Gatehouse though for third and Steve McDonald for fourth.

By the time the fleet had made the WM in the third (amazingly, Bimbler Nolan had been ashore and fixed his rig in time to make the start), the wind had died completely and the RO sensibly abandoned, much to the relief of the back marker (embarrassed cough) who was already sneaking off home and to the frustration of The Bimbler.

What a difference a day makes! The promised wind and 2.5m swells had arrived and we were launched one-by-one, assisted by the safety rib, through the harbour entrance. The first of the planned four races eventually got underway in survival conditions with boats leaving the water off the crests of the now breaking waves. The troughs looked a lot further down than ten feet from where I was standing, but I am quite tall. (Actually I was curled up into a ball whimpering for my mother and turned for home halfway up the first beat after several capsizes).

Jerry led the way just ahead of Ian at the first mark with Dan and Eddie in a close battle behind them. The GPS tracks were showing over 10 knots upwind for these leading boats which is impressive in those sea conditions. Dan’s unfortunate capsize at the second leeward mark let Eddie through and he and Steve McDonald vied for third place throughout the race. After a number of place changes Jerry and Ian rounded the last leeward mark side by side still vying for the lead. At the top of the last beat Jerry’s trapeze ring snapped dumping him out of second place and into the swell with the broken stub of his tiller extension, effectively ending his race.  Eddie followed through to finish second closely followed by Stephen McDonald making a welcome and honourable appearance on the circuit, with Dan and Tony making up the fourth and fifth finishers. Racing was mercifully abandoned and all boats got home one way or another. 

Respect then to Ian Nolan for his race 3 win in almost impossible conditions. Oh he do like to be beside the seaside (as they sing in Norfolk). Tony Dencher was overall winner with two firsts and a fifth, Dan Azzopardi was pleased to come second (and to survive!) and Eddie Gatehouse just pipped Steve McDonald for bronze. All in all a bit of a tricky weekend!

Many thanks go to the circuit sponsors Gul for their continued support and to Paignton Sailing Club for being generous and friendly hosts and particularly to PRO Roger Gator (it must have been pretty grim on the committee boat on Sunday!) and Dale Giles for organising the event.

GPSactionReplay tracks at www.hamishgriffiths.com

Hamish Griffiths

Sailwave results for My Event - My Venue

My Event

My Venue

Spring Regatta including RS600/700 Open

Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Fast Handicap RS100 205     998 1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd Fast Handicap FIREBALL 14565 Elaine Slater Dale 980 3.0 3.0 1.0 7.0 7.0
3rd Fast Handicap RS100 253     998 2.0 2.0 5.0 DNF 9.0 9.0
4th Fast Handicap CHERUB ?     941 5.0 DNF 4.0 5.0 DNC 14.0 14.0

Junior Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
Total Nett
1st Junior RS Feva yellow James Ripley   1189 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Junior TOPPER 45188 Tom Stephenson   1297 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Junior TOPPER 34823 Carys Roberts   1297 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Junior TOPPER 45437 Jack Stephenson   1297 4.0 4.0 8.0 8.0
5th Junior RS Feva yellow Alex Addison   1189 5.0 8.0 DNF 13.0 13.0
6th Junior TOPPER 4 Liam Manning   1297 8.0 DNF 8.0 DNC 16.0 16.0
6th Junior TOPPER 2 ?   1297 8.0 DNF 8.0 DNC 16.0 16.0

Medium Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st Medium Handicap ALBACORE 7192 Karl Lloyd Trish Walker 1064 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Medium Handicap BLAZE 545 Nick Ripley   1046 2.0 OOD 2.0 OOD 2.0 6.0 6.0
3rd Medium Handicap COMET TRIO 476 Steve Ashford Mike Holmes / Claire Powell 1085 2.0 2.0 3.0 7.0 7.0
4th Medium Handicap SOLO 4048 Arthur Phillips   1153 3.0 3.0 11.0 DNS 17.0 17.0
5th Medium Handicap LASER RADIAL 184963 Jamie Roberts   1106 7.0 5.0 6.0 OOD 18.0 18.0
6th Medium Handicap LASER 2000 2999 John Maynard Valentino 1090 4.0 4.0 11.0 DNF 19.0 19.0
7th Medium Handicap LASER RADIAL 180955 Ollie Wright   1106 5.0 7.0 11.0 DNS 23.0 23.0
8th Medium Handicap LASER RADIAL 147182 Greg Wright   1106 6.0 6.0 11.0 DNS 23.0 23.0
9th Medium Handicap LASER 2000 21931 Julie Kronk Kevin Kronk 1090 8.0 8.0 11.0 DNS 27.0 27.0
10th Medium Handicap LASER 150508 Andy   1082 11.0 DNF 9.0 11.0 DNS 31.0 31.0

RS 600 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st RS 600 RS 600 630 Chris Tillbrook   920 1.0 5.0 1.0 7.0 7.0
2nd RS 600 RS 600 676 J. Rickards   920 2.0 4.0 2.0 8.0 8.0
3rd RS 600 RS 600 768 Tom Gall   920 3.0 2.0 3.0 8.0 8.0
4th RS 600 RS 600 811 James Nuttall   920 6.0 3.0 4.0 13.0 13.0
5th RS 600 RS 600 645 Oliver Scrimshaw   920 4.0 1.0 8.5 13.5 13.5
6th RS 600 RS 600 983 Jon Bradbury   920 5.0 6.0 8.5 19.5 19.5
7th RS 600 RS 600 901 Alan Goule   920 7.0 7.0 6.0 20.0 20.0
8th RS 600 RS 600 963 Mark Cooper   920 10.0 DSQ 8.0 5.0 23.0 23.0
9th RS 600 RS 600 910 Chris Blackburn   920 8.0 9.0 7.0 24.0 24.0

RS 700 Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1
   
R2
   
R3
   
Total Nett
1st RS 700 RS 700 870 Tony Dencher   858 1.0 1.0 5.0 7.0 7.0
2nd RS 700 RS 700 904 Daniel Azzopardi   858 4.0 2.0 4.0 10.0 10.0
3rd RS 700 RS 700 1001 Eddie Gatehouse   858 7.0 3.0 2.0 12.0 12.0
4th RS 700 RS 700 715 Stephen McDonald   858 6.0 4.0 3.0 13.0 13.0
5th RS 700 RS 700 1000 Jerry Wales   858 2.0 5.0 11.0 DNF 18.0 18.0
6th RS 700 RS 700 746 Tim Greenwood   858 3.0 6.0 11.0 DNS 20.0 20.0
7th RS 700 RS 700 993 Ian Nolan   858 11.0 DNF 11.0 DNF 1.0 23.0 23.0
8th RS 700 RS 700 944 James Bayliss   858 5.0 7.0 11.0 DNS 23.0 23.0
9th RS 700 RS 700 841 Hamish Griffiths   858 8.0 9.0 11.0 DNS 28.0 28.0
10th RS 700 RS 700 766 Graham Blake   858 11.0 DNF 8.0 11.0 DNS 30.0 30.0

Pending protest from RS 600 901 against 983 and 963

R1 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap RS100 205     998 14.28.18 0.48.18 0.48.24 1.0
2 Fast Handicap RS100 253     998 14.29.41 0.49.41 0.49.47 2.0
3 Fast Handicap FIREBALL 14565 Elaine Slater Dale 980 14.30.22 0.50.22 0.51.24 3.0
4 Fast Handicap CHERUB ?     941   DNF   5.0

R2 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap RS100 205     998 15.26.38 0.28.38 0.28.41 1.0
2 Fast Handicap RS100 253     998 15.28.05 0.30.05 0.30.09 2.0
3 Fast Handicap FIREBALL 14565 Elaine Slater Dale 980 15.28.19 0.30.19 0.30.56 3.0
4 Fast Handicap CHERUB ?     941 15.39.47 0.41.47 0.44.24 4.0

R3 - Fast Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Fast Handicap FIREBALL 14565 Elaine Slater Dale 980 11.50.56 0.36.56 0.37.41 1.0
2 Fast Handicap RS100 205     998 11.52.11 0.38.11 0.38.16 2.0
3 Fast Handicap RS100 253     998   DNF   5.0

R1 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Junior RS Feva yellow James Ripley   1189 14.29.00 0.44.00 0.37.00 1.0
2 Junior TOPPER 34823 Carys Roberts   1297 14.34.00 0.49.00 0.37.47 2.0
3 Junior TOPPER 45188 Tom Stephenson   1297 14.39.20 0.54.20 0.41.53 3.0
4 Junior TOPPER 45437 Jack Stephenson   1297 14.40.22 0.55.22 0.42.41 4.0
5 Junior RS Feva yellow Alex Addison   1189 14.37.00 0.52.00 0.43.44 5.0
6 Junior TOPPER 4 Liam Manning   1297   DNF   8.0
6 Junior TOPPER 2 ?   1297   DNF   8.0

R2 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Junior RS Feva yellow James Ripley   1189 15.34.57 0.31.57 0.26.52 1.0
2 Junior TOPPER 45188 Tom Stephenson   1297 15.46.55 0.43.55 0.33.52 2.0
3 Junior TOPPER 34823 Carys Roberts   1297 15.49.05 0.46.05 0.35.32 3.0
4 Junior TOPPER 45437 Jack Stephenson   1297 15.53.47 0.50.47 0.39.09 4.0
5 Junior RS Feva yellow Alex Addison   1189   DNF   8.0

R3 - Junior Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R1 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Handicap ALBACORE 7192 Karl Lloyd Trish Walker 1064 14.30.52 0.50.52 0.47.48 1.0
2 Medium Handicap BLAZE 545 Nick Ripley   1046   OOD   2.0
2 Medium Handicap COMET TRIO 476 Steve Ashford Mike Holmes / Claire Powell 1085 14.36.22 0.56.22 0.51.57 2.0
4 Medium Handicap SOLO 4048 Arthur Phillips   1153 14.40.44 1.00.44 0.52.40 3.0
5 Medium Handicap LASER 2000 2999 John Maynard Valentino 1090 14.38.35 0.58.35 0.53.45 4.0
6 Medium Handicap LASER RADIAL 180955 Ollie Wright   1106 14.39.46 0.59.46 0.54.02 5.0
7 Medium Handicap LASER RADIAL 147182 Greg Wright   1106 14.40.36 1.00.36 0.54.48 6.0
8 Medium Handicap LASER RADIAL 184963 Jamie Roberts   1106 14.43.13 1.03.13 0.57.09 7.0
9 Medium Handicap LASER 2000 21931 Julie Kronk Kevin Kronk 1090 14.44.18 1.04.18 0.58.59 8.0
10 Medium Handicap LASER 150508 Andy   1082   DNF   11.0

R2 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Handicap ALBACORE 7192 Karl Lloyd Trish Walker 1064 15.26.55 0.28.55 0.27.11 1.0
2 Medium Handicap BLAZE 545 Nick Ripley   1046   OOD   2.0
2 Medium Handicap COMET TRIO 476 Steve Ashford Mike Holmes / Claire Powell 1085 15.31.07 0.33.07 0.30.31 2.0
4 Medium Handicap SOLO 4048 Arthur Phillips   1153 15.34.00 0.36.00 0.31.13 3.0
5 Medium Handicap LASER 2000 2999 John Maynard Valentino 1090 15.33.10 0.35.10 0.32.16 4.0
6 Medium Handicap LASER RADIAL 184963 Jamie Roberts   1106 15.40.30 0.42.30 0.38.26 5.0
7 Medium Handicap LASER RADIAL 147182 Greg Wright   1106 15.40.42 0.42.42 0.38.36 6.0
8 Medium Handicap LASER RADIAL 180955 Ollie Wright   1106 15.41.08 0.43.08 0.39.00 7.0
9 Medium Handicap LASER 2000 21931 Julie Kronk Kevin Kronk 1090 15.40.48 0.42.48 0.39.16 8.0
10 Medium Handicap LASER 150508 Andy   1082 15.40.54 0.42.54 0.39.39 9.0

R3 - Medium Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Finish Elapsed Corrected Points
1 Medium Handicap ALBACORE 7192 Karl Lloyd Trish Walker 1064 11.52.28 0.38.28 0.36.09 1.0
2 Medium Handicap BLAZE 545 Nick Ripley   1046 11.53.05 0.39.05 0.37.22 2.0
3 Medium Handicap COMET TRIO 476 Steve Ashford Mike Holmes / Claire Powell 1085 11.57.37 0.43.37 0.40.12 3.0
4 Medium Handicap LASER RADIAL 184963 Jamie Roberts   1106   OOD   6.0
5 Medium Handicap SOLO 4048 Arthur Phillips   1153   DNS   11.0
5 Medium Handicap LASER 2000 2999 John Maynard Valentino 1090   DNF   11.0
5 Medium Handicap LASER RADIAL 180955 Ollie Wright   1106   DNS   11.0
5 Medium Handicap LASER RADIAL 147182 Greg Wright   1106   DNS   11.0
5 Medium Handicap LASER 2000 21931 Julie Kronk Kevin Kronk 1090   DNS   11.0
5 Medium Handicap LASER 150508 Andy   1082   DNS   11.0

R1 - RS 600 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 600 RS 600 630 Chris Tillbrook   920 1 1.0
2 RS 600 RS 600 676 J. Rickards   920 2 2.0
3 RS 600 RS 600 768 Tom Gall   920 3 3.0
4 RS 600 RS 600 645 Oliver Scrimshaw   920 4 4.0
5 RS 600 RS 600 983 Jon Bradbury   920 6 5.0
6 RS 600 RS 600 811 James Nuttall   920 7 6.0
7 RS 600 RS 600 901 Alan Goule   920 9 7.0
8 RS 600 RS 600 910 Chris Blackburn   920 10 8.0
9 RS 600 RS 600 963 Mark Cooper   920 DSQ 10.0

R2 - RS 600 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 600 RS 600 645 Oliver Scrimshaw   920 1 1.0
2 RS 600 RS 600 768 Tom Gall   920 2 2.0
3 RS 600 RS 600 811 James Nuttall   920 3 3.0
4 RS 600 RS 600 676 J. Rickards   920 4 4.0
5 RS 600 RS 600 630 Chris Tillbrook   920 5 5.0
6 RS 600 RS 600 983 Jon Bradbury   920 6 6.0
7 RS 600 RS 600 901 Alan Goule   920 7 7.0
8 RS 600 RS 600 963 Mark Cooper   920 8 8.0
9 RS 600 RS 600 910 Chris Blackburn   920 9 9.0

R3 - RS 600 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 600 RS 600 630 Chris Tillbrook   920 1 1.0
2 RS 600 RS 600 676 J. Rickards   920 2 2.0
3 RS 600 RS 600 768 Tom Gall   920 3 3.0
4 RS 600 RS 600 811 James Nuttall   920 4 4.0
5 RS 600 RS 600 963 Mark Cooper   920 5 5.0
6 RS 600 RS 600 901 Alan Goule   920 6 6.0
7 RS 600 RS 600 910 Chris Blackburn   920 7 7.0
8 RS 600 RS 600 645 Oliver Scrimshaw   920 11 8.5
8 RS 600 RS 600 983 Jon Bradbury   920 11 8.5

R1 - RS 700 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 700 RS 700 870 Tony Dencher   858 1 1.0
2 RS 700 RS 700 1000 Jerry Wales   858 2 2.0
3 RS 700 RS 700 746 Tim Greenwood   858 3 3.0
4 RS 700 RS 700 904 Daniel Azzopardi   858 4 4.0
5 RS 700 RS 700 944 James Bayliss   858 5 5.0
6 RS 700 RS 700 715 Stephen McDonald   858 6 6.0
7 RS 700 RS 700 1001 Eddie Gatehouse   858 7 7.0
8 RS 700 RS 700 841 Hamish Griffiths   858 8 8.0
9 RS 700 RS 700 993 Ian Nolan   858 DNF 11.0
9 RS 700 RS 700 766 Graham Blake   858 DNF 11.0

R2 - RS 700 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 700 RS 700 870 Tony Dencher   858 1 1.0
2 RS 700 RS 700 904 Daniel Azzopardi   858 2 2.0
3 RS 700 RS 700 1001 Eddie Gatehouse   858 3 3.0
4 RS 700 RS 700 715 Stephen McDonald   858 4 4.0
5 RS 700 RS 700 1000 Jerry Wales   858 5 5.0
6 RS 700 RS 700 746 Tim Greenwood   858 6 6.0
7 RS 700 RS 700 944 James Bayliss   858 7 7.0
8 RS 700 RS 700 766 Graham Blake   858 8 8.0
9 RS 700 RS 700 841 Hamish Griffiths   858 9 9.0
10 RS 700 RS 700 993 Ian Nolan   858 DNF 11.0

R3 - RS 700 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 RS 700 RS 700 993 Ian Nolan   858 1 1.0
2 RS 700 RS 700 1001 Eddie Gatehouse   858 2 2.0
3 RS 700 RS 700 715 Stephen McDonald   858 3 3.0
4 RS 700 RS 700 904 Daniel Azzopardi   858 4 4.0
5 RS 700 RS 700 870 Tony Dencher   858 5 5.0
6 RS 700 RS 700 1000 Jerry Wales   858 DNF 11.0
6 RS 700 RS 700 746 Tim Greenwood   858 DNS 11.0
6 RS 700 RS 700 944 James Bayliss   858 DNS 11.0
6 RS 700 RS 700 841 Hamish Griffiths   858 DNS 11.0
6 RS 700 RS 700 766 Graham Blake   858 DNS 11.0



Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
http://www.sailwave.com/

Website Security Test