Switzerland
Czech Republic
Germany
Spain
France
United Kingdom
Italy
Japan

08/05/2010
Gul RS700 Grand Prix Lymington Town SC

  • RS700 Nationals Plymouth 2014
  • RS700 Eurocup, YC Carnac, May 2018
  • RS700 Eurocup, YC Carnac, May 2018

Photo: Clare Turnball, Fotoboat

A mix of old and new faces turned up at Lymington for the latest in the RS700 Gul series, for what turned out to be an excellent weekend of sailing with something for everyone.
 
Race 1 started as the tide was turning, but Jon Heissig went furthest over to the rain cloud on the mainland shore to build a winning lead, followed by a Rob Jones, Jerry Wales and Chris Aston in a close group. 
The wind eased to marginal trapezing for race 2, with lots of gusts and holes giving many opportunities to win and lose places while risking the tidal benefits.  Heissig again got clear to win, followed by
Wales, James Ross and Jones. 
 
The rain and wind came in properly for a cold race 3, resulting in a lot of swimming at the end of the first run. 
Wales rocketed off at great speed to comfotably win, followed by Ross, Ian Nolan and Aston.

Sunday seemed little warmer, but winds were light and with the tide reducing the pressure even further.  Tony Dencher horizoned the fleet, getting the balance between tide and wind shift / pressure just right.  There was a lengthy battle for second, ultimately taken by Wales beating Heissig, Ross and Jones.  People were getting the hang of the shifts now, and race 5 probably had 5 leaders simultaneously up one beat.  As the breeze started picking up a little more Heissig just pulled through at the finish after a long four laps, ahead of Mark Pollington, Dencher and Wales. 
 
With the breeze looking as though it would stay up the excellent race officer decided on another four lapper.  Ross, Wales and Heissig arrived at the windward mark together and swapped positions for virtually the whole race.  Heissig ultimately gybed out early and found more wind, escaping the close cover of Ross, and headed off to win the event.  Junis Rindermann got the downwind legs to match his upwind  efforts to come in fourth.  The wind had increased to force 4 to 5 giving everyone a superb final lap, and it was noticeable how the standard in the fleet had improved by racing together and having the space to get the boat going properly without a wall in the way. 
 
Many thanks are due to the club ane the army of volunteers who helped the event run so smoothly.

Next event is Gurnard, where a warm welcome awaits and excellent sailing is virtually guaranteed.
event burgee venue burgee

RS Open 2010

Lymington Town Sailing Club

RS Open 2010

RS 600 Fleet

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Ratings:PY, Entries:13, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY R 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
  1st   RS 600   RS 600 827 James Sainsbury   Grafham SC 920 1.0 (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 9.0 6.0  
  2nd   RS 600   RS 600 981 Alan Williams   Saint Mawes SC 920 2.0 1.0 4.0 2.0 8.0 (10.0) 27.0 17.0  
  3rd   RS 600 Moist One RS 600 957 Steve Burbeck   RTYC 920 7.0 (9.0) 1.0 4.0 3.0 3.0 27.0 18.0  
  4th   RS 600   RS 600 676 J Rickards     920 4.0 (13.0) 3.0 5.0 6.0 5.0 36.0 23.0  
  5th   RS 600 Danger Boy RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 920 5.0 4.0 (11.0) 8.0 7.0 4.0 39.0 28.0  
  6th   RS 600   RS 600 920 Pete Nelson   Northampton SC 920 3.0 (11.0) 10.0 3.0 5.0 11.0 43.0 32.0  
  7th   RS 600   RS 600 906 Guy Lonsdale   Oxford SC 920 (14.0 DNF) 2.0 7.0 6.0 11.0 8.0 48.0 34.0  
  8th   RS 600   RS 600 867 R Broughton   Grafham SC 920 8.0 6.0 (14.0 DNC) 10.0 4.0 7.0 49.0 35.0  
  9th   RS 600   RS 600 983 Jon Bradbury   UPSC 920 6.0 5.0 8.0 (12.0) 10.0 6.0 47.0 35.0  
  10th   RS 600 Uncle Honkey RS 600 0 Andy Heissig   LTSC 920 10.0 12.0 (14.0 DNC) 11.0 2.0 2.0 51.0 37.0  
  11th   RS 600 Wind Dancer RS 600 954 John Powell   Porchester SC 920 (9.0) 7.0 6.0 9.0 9.0 9.0 49.0 40.0  
  12th   RS 600 Tak Tigz RS 600 652 Tig Williams   LTSC 920 (12.0) 8.0 9.0 7.0 12.0 12.0 60.0 48.0  
  13th   RS 600 Ziggy RS 600 740 Giles Chipperfield   LTSC 920 11.0 10.0 5.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 68.0 54.0  

RS 700 Fleet

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Ratings:PY, Entries:14, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY R 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
  1st   RS 700   RS 700 882 Jon Heissig   LTSC 856 1.0 1.0 (7.0) 3.0 1.0 1.0 14.0 7.0  
  2nd   RS 700   RS 700 1000 Jerry Warles   Queen Mary SC 856 3.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 3.0 15.0 11.0  
  3rd   RS 700   RS 700 938 J Ross   Weston SC 856 5.0 3.0 2.0 (6.0) 5.0 2.0 23.0 17.0  
  4th   RS 700   RS 700 870 Tony Dencher   Netley SC 856 6.0 5.0 6.0 1.0 3.0 (8.0) 29.0 21.0  
  5th   RS 700 Proffit RS 700 945 Chris ASton     856 4.0 6.0 4.0 (11.0) 6.0 7.0 38.0 27.0  
  6th   RS 700   RS 700 963 Mark Pollington   HISC 856 (8.0) 7.0 8.0 5.0 2.0 6.0 36.0 28.0  
  7th   RS 700   RS 700 993 Ian Nolan   Hunstanton SC 856 7.0 8.0 3.0 7.0 (10.0) 5.0 40.0 30.0  
  8th   RS 700 Pride & Joy RS 700 862 Junis Rindermark   Weston SC 856 (11.0) 10.0 9.0 8.0 8.0 4.0 50.0 39.0  
  9th   RS 700   RS 700 769 Rob Jones   Weston SC 856 2.0 4.0 (15.0 DNC) 4.0 15.0 DNC 15.0 DNC 55.0 40.0  
  10th   RS 700   RS 700 880 Howard Edwards   Queen Mary SC 856 (15.0 DNF) 12.0 15.0 DNC 9.0 7.0 9.0 67.0 52.0  
  11th   RS 700   RS 700 766 Graham Blake   Queen Mary SC 856 12.0 11.0 (15.0 DNC) 10.0 9.0 10.0 67.0 52.0  
  12th   RS 700   RS 700 1001 Eddie Gatehouse   Royal Lymington Yacht Club 856 10.0 9.0 5.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 69.0 54.0  
  13th   RS 700   RS 700 841 Hamish Griffiths   Queen Mary SC 856 13.0 13.0 (15.0 DNC) 13.0 15.0 DNC 11.0 80.0 65.0  
  14th   RS 700 Guzif RS 700 979 Dave Gorringe   LTSC 856 9.0 (15.0 DNF) 15.0 DNC 12.0 15.0 DNC 15.0 DNC 81.0 66.0  

K6 Fleet

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Ratings:PY, Entries:9, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY R 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
  1st   K6   K6 155 David Hitchcock Ian Nicholson   903 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0  
  2nd   K6 Cloud Nine K6 162 Ian Robson Sandy Johnson Aldeburgh YC 903 2.0 (3.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 14.0 11.0  
  3rd   K6   K6 102 John Crook T Crook & M Crook Maldon YC 903 3.0 2.0 3.0 2.0 (7.0) 3.0 20.0 13.0  
  4th   K6 Take Two K6 156 Jonathan Calascione Myles Mence & Pyers Tucker Queen Mary SC 903 4.0 (6.0) 4.0 6.0 3.0 5.5 28.5 22.5  
  5th   K6 Pippi K6 126 Peter Kirkby Richard Barker HISC 903 5.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 5.5 31.5 25.5  
  6th   K6 Oh No K6 166 Julian Cook Caroline Ashley Royal Torbay Yacht Club 903 (7.0) 7.0 7.0 4.0 4.0 4.0 33.0 26.0  
  7th   K6 Djinn K6 124 Fraser Elms Georgie Smith & Tash Styles HISC 903 8.0 4.0 5.0 8.0 6.0 (9.0) 40.0 31.0  
  8th   K6 Cru Classe K6 127 Nick Jones Dave Peey & Spike Peel Aldeburgh YC 903 6.0 (9.0) 9.0 7.0 9.0 7.0 47.0 38.0  
  9th   K6 Air Shock K6 159 Andrew Yonge Neil Davison Island Sailing Club 903 (9.0) 8.0 8.0 9.0 8.0 8.0 50.0 41.0  

RS 800 Fleet

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Ratings:PY, Entries:37, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY R 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
  1st   RS 800   RS 800 1158 Charlie Roome Dave Stede RYA 822 2.0 2.0 (7.0) 3.0 2.0 1.0 17.0 10.0  
  2nd   RS 800   RS 800 1128 Andy Jeffries Alyson Ody Eastbourne Sovereign 822 7.0 6.0 4.0 1.0 1.0 (17.0) 36.0 19.0  
  3rd   RS 800 Kermit RS 800 1167 Stevi Wilson Adam Broughton Portisihead YC 822 (11.0) 5.0 1.0 5.0 5.0 4.0 31.0 20.0  
  4th   RS 800 Sweeypea RS 800 1163 Ben McGrane Rozalyn Allen   822 3.0 1.0 3.0 (19.0) 13.0 3.0 42.0 23.0  
  5th   RS 800   RS 800 1153 Rob Watson John Clifton Royal Lymington Yacht Club 822 1.0 3.0 9.0 (15.0) 3.0 10.0 41.0 26.0  
  6th   RS 800   RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen   822 4.0 7.0 10.0 4.0 4.0 (13.0) 42.0 29.0  
  7th   RS 800 Eleanor RS 800 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay YC 822 6.0 (15.0) 2.0 8.0 11.0 8.0 50.0 35.0  
  8th   RS 800 RWO RS 800 1148 James Date Tober Wincer   822 (22.0) 13.0 5.0 7.0 10.0 6.0 63.0 41.0  
  9th   RS 800   RS 800 907 Ed Whitehead Jamie Hilton Parkstone YC 822 9.0 10.0 6.0 11.0 (28.0) 5.0 69.0 41.0  
  10th   RS 800   RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Datchet 822 17.0 4.0 8.0 (32.0 OCS) 16.0 2.0 79.0 47.0  
  11th   RS 800   RS 800 1121 Ben Schooling George Kingsnorth   822 (19.0) 8.0 12.0 9.0 8.0 14.0 70.0 51.0  
  12th   RS 800   RS 800 1146 James Hunt Jim Baldwin   822 8.0 17.0 14.0 (32.0 OCS) 6.0 7.0 84.0 52.0  
  13th   RS 800   RS 800 1133 Justyn Deal Emma Johnson   822 14.0 11.0 11.0 2.0 18.0 (20.0) 76.0 56.0  
  14th   RS 800   RS 800 966 Hugh Watson Susanna Bickford Emsworth SC 822 5.0 (21.0) 21.0 10.0 7.0 15.0 79.0 58.0  
  15th   RS 800   RS 800 1047 Simon Grundy Tim Hirst Homeless 822 10.0 9.0 (23.0) 18.0 20.0 12.0 92.0 69.0  
  16th   RS 800 Airplay RS 800 868 Joel Walker Sara Crossman BSSC 822 16.0 12.0 17.0 (22.0) 15.0 16.0 98.0 76.0  
  17th   RS 800 Juillet RS 800 1154 Justyn Visser Ryan Visser Royal Lymington Yacht Club 822 13.0 (32.0) 13.0 32.0 OCS 14.0 9.0 113.0 81.0  
  18th   RS 800 Smith Covers RS 800 1132 Mick Whitmore Sara Smith Eastbourne Sovereign SC 822 18.0 16.0 19.0 12.0 (21.0) 18.0 104.0 83.0  
  19th   RS 800   RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgeen   822 24.0 (29.0) 15.0 13.0 9.0 24.0 114.0 85.0  
  20th   RS 800 Treacle RS 800 1147 Bret Ellway Andy Smith   822 12.0 23.0 20.0 16.0 22.0 (27.0) 120.0 93.0  
  21st   RS 800   RS 800 1005 Andrew Gould Emma Pethubridge Weston SC 822 20.0 14.0 16.0 21.0 (30.0) 26.0 127.0 97.0  
  22nd   RS 800 Mag RS 800 1127 D Buchanan Elaine Buchanan   822 (23.0) 19.0 22.0 23.0 17.0 19.0 123.0 100.0  
  23rd   RS 800   RS 800 1001 Alex Kougourakis Karen Baker   822 21.0 22.0 (38.0 DNC) 14.0 25.0 21.0 141.0 103.0  
  24th   RS 800   RS 800 1156 Jon Bennett Fiona Lockwood Netly SC 822 25.0 20.0 18.0 (31.0) 19.0 22.0 135.0 104.0  
  25th   RS 800 Rocky RS 800 1072 Alex Farr Marcell Newbold Stokes Bay SC 822 32.0 (33.0) 26.0 6.0 24.0 25.0 146.0 113.0  
  26th   RS 800 Octopussy RS 800 890 Richard Keeton Richard Mayo Royal Lymington Yacht Club 822 27.0 25.0 24.0 17.0 26.0 (29.0) 148.0 119.0  
  27th   RS 800   RS 800 983 Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 822 (31.0) 30.0 27.0 20.0 23.0 23.0 154.0 123.0  
  28th   RS 800   RS 800 978 Neil Ashby Sam Proctor   822 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 29.0 12.0 11.0 166.0 128.0  
  29th   RS 800   RS 800 1076 Samuel Seddon Josh Seddon Weston SC 822 (30.0) 28.0 28.0 25.0 29.0 28.0 168.0 138.0  
  30th   RS 800 Carpe Diem RS 800 1065 Anthony Mee Becci Hopwood Datchet Water SC 822 28.0 26.0 30.0 24.0 (33.0) 31.0 172.0 139.0  
  31st   RS 800   RS 800 991 Malcolm Streeter Liz Tier   822 29.0 (31.0) 31.0 26.0 27.0 30.0 174.0 143.0  
  32nd   RS 800 Toucanfly Too RS 800 1166 Ralph Simgleton Oliver Singleton   822 15.0 18.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 185.0 147.0  
  33rd   RS 800 MLC RS 800 1119 Andy Ash-Vie Paul Davis LTSC 822 (34.0) 27.0 29.0 28.0 31.0 33.0 182.0 148.0  
  34th   RS 800   RS 800 939 James French Jeff Olden Gurnard SC 822 26.0 24.0 25.0 (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 189.0 151.0  
  35th   RS 800 Drinky Poh RS 800 990 Filippo Payer Vanhallebebe Gasper Weston SC 822 33.0 (34.0) 33.0 DNF 27.0 32.0 32.0 191.0 157.0  
  36th   RS 800 Vacomtcy RS 800 1122 Richard Lilley S Thomas LTSC 822 35.0 36.0 DNF (38.0 DNC) 30.0 34.0 34.0 207.0 169.0  
  37th   RS 800   RS 800 999 Chris Watson Jack Pollington HISC 822 37.0 DNF (38.0 DNC) 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 38.0 DNC 227.0 189.0  

Handicap Fleet

Sailed:6, Discards:1, To count:5, Ratings:PY, Entries:2, Scoring system:Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY R 1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett Notes
  1st   Handicap Waverider V1 RS 100 8.4 127 Richard Russell   LTSC 1014 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0  
  2nd   Handicap   RS 100 8.4 129 Simon White   LTSC 1014 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 2.0 2.0 2.0 15.0 12.0  

R 1 - RS 600 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 600   RS 600 827 James Sainsbury   Grafham SC 920 1 1.0  
  2   RS 600   RS 600 981 Alan Williams   Saint Mawes SC 920 2 2.0  
  3   RS 600   RS 600 920 Pete Nelson   Northampton SC 920 3 3.0  
  4   RS 600   RS 600 676 J Rickards     920 4 4.0  
  5   RS 600 Danger Boy RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 920 5 5.0  
  6   RS 600   RS 600 983 Jon Bradbury   UPSC 920 6 6.0  
  7   RS 600 Moist One RS 600 957 Steve Burbeck   RTYC 920 7 7.0  
  8   RS 600   RS 600 867 R Broughton   Grafham SC 920 8 8.0  
  9   RS 600 Wind Dancer RS 600 954 John Powell   Porchester SC 920 9 9.0  
  10   RS 600 Uncle Honkey RS 600 0 Andy Heissig   LTSC 920 10 10.0  
  11   RS 600 Ziggy RS 600 740 Giles Chipperfield   LTSC 920 11 11.0  
  12   RS 600 Tak Tigz RS 600 652 Tig Williams   LTSC 920 12 12.0  
  13   RS 600   RS 600 906 Guy Lonsdale   Oxford SC 920 DNF 14.0  

R2 - RS 600 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 600   RS 600 981 Alan Williams   Saint Mawes SC 920 1 1.0  
  2   RS 600   RS 600 906 Guy Lonsdale   Oxford SC 920 2 2.0  
  3   RS 600   RS 600 827 James Sainsbury   Grafham SC 920 3 3.0  
  4   RS 600 Danger Boy RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 920 4 4.0  
  5   RS 600   RS 600 983 Jon Bradbury   UPSC 920 5 5.0  
  6   RS 600   RS 600 867 R Broughton   Grafham SC 920 6 6.0  
  7   RS 600 Wind Dancer RS 600 954 John Powell   Porchester SC 920 7 7.0  
  8   RS 600 Tak Tigz RS 600 652 Tig Williams   LTSC 920 8 8.0  
  9   RS 600 Moist One RS 600 957 Steve Burbeck   RTYC 920 9 9.0  
  10   RS 600 Ziggy RS 600 740 Giles Chipperfield   LTSC 920 10 10.0  
  11   RS 600   RS 600 920 Pete Nelson   Northampton SC 920 11 11.0  
  12   RS 600 Uncle Honkey RS 600 0 Andy Heissig   LTSC 920 12 12.0  
  13   RS 600   RS 600 676 J Rickards     920 13 13.0  

R3 - RS 600 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 600 Moist One RS 600 957 Steve Burbeck   RTYC 920 1 1.0  
  2   RS 600   RS 600 827 James Sainsbury   Grafham SC 920 2 2.0  
  3   RS 600   RS 600 676 J Rickards     920 3 3.0  
  4   RS 600   RS 600 981 Alan Williams   Saint Mawes SC 920 4 4.0  
  5   RS 600 Ziggy RS 600 740 Giles Chipperfield   LTSC 920 5 5.0  
  6   RS 600 Wind Dancer RS 600 954 John Powell   Porchester SC 920 6 6.0  
  7   RS 600   RS 600 906 Guy Lonsdale   Oxford SC 920 7 7.0  
  8   RS 600   RS 600 983 Jon Bradbury   UPSC 920 8 8.0  
  9   RS 600 Tak Tigz RS 600 652 Tig Williams   LTSC 920 9 9.0  
  10   RS 600   RS 600 920 Pete Nelson   Northampton SC 920 10 10.0  
  11   RS 600 Danger Boy RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 920 11 11.0  

R4 - RS 600 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 600   RS 600 827 James Sainsbury   Grafham SC 920 1 1.0  
  2   RS 600   RS 600 981 Alan Williams   Saint Mawes SC 920 2 2.0  
  3   RS 600   RS 600 920 Pete Nelson   Northampton SC 920 3 3.0  
  4   RS 600 Moist One RS 600 957 Steve Burbeck   RTYC 920 4 4.0  
  5   RS 600   RS 600 676 J Rickards     920 5 5.0  
  6   RS 600   RS 600 906 Guy Lonsdale   Oxford SC 920 6 6.0  
  7   RS 600 Tak Tigz RS 600 652 Tig Williams   LTSC 920 7 7.0  
  8   RS 600 Danger Boy RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 920 8 8.0  
  9   RS 600 Wind Dancer RS 600 954 John Powell   Porchester SC 920 9 9.0  
  10   RS 600   RS 600 867 R Broughton   Grafham SC 920 10 10.0  
  11   RS 600 Uncle Honkey RS 600 0 Andy Heissig   LTSC 920 11 11.0  
  12   RS 600   RS 600 983 Jon Bradbury   UPSC 920 12 12.0  

R5 - RS 600 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 600   RS 600 827 James Sainsbury   Grafham SC 920 1 1.0  
  2   RS 600 Uncle Honkey RS 600 0 Andy Heissig   LTSC 920 2 2.0  
  3   RS 600 Moist One RS 600 957 Steve Burbeck   RTYC 920 3 3.0  
  4   RS 600   RS 600 867 R Broughton   Grafham SC 920 4 4.0  
  5   RS 600   RS 600 920 Pete Nelson   Northampton SC 920 5 5.0  
  6   RS 600   RS 600 676 J Rickards     920 6 6.0  
  7   RS 600 Danger Boy RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 920 7 7.0  
  8   RS 600   RS 600 981 Alan Williams   Saint Mawes SC 920 8 8.0  
  9   RS 600 Wind Dancer RS 600 954 John Powell   Porchester SC 920 9 9.0  
  10   RS 600   RS 600 983 Jon Bradbury   UPSC 920 10 10.0  
  11   RS 600   RS 600 906 Guy Lonsdale   Oxford SC 920 11 11.0  
  12   RS 600 Tak Tigz RS 600 652 Tig Williams   LTSC 920 12 12.0  

R6 - RS 600 Fleet

Start:Start 2, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 600   RS 600 827 James Sainsbury   Grafham SC 920 1 1.0  
  2   RS 600 Uncle Honkey RS 600 0 Andy Heissig   LTSC 920 2 2.0  
  3   RS 600 Moist One RS 600 957 Steve Burbeck   RTYC 920 3 3.0  
  4   RS 600 Danger Boy RS 600 963 Mark Cooper   Burghfield SC 920 4 4.0  
  5   RS 600   RS 600 676 J Rickards     920 5 5.0  
  6   RS 600   RS 600 983 Jon Bradbury   UPSC 920 6 6.0  
  7   RS 600   RS 600 867 R Broughton   Grafham SC 920 7 7.0  
  8   RS 600   RS 600 906 Guy Lonsdale   Oxford SC 920 8 8.0  
  9   RS 600 Wind Dancer RS 600 954 John Powell   Porchester SC 920 9 9.0  
  10   RS 600   RS 600 981 Alan Williams   Saint Mawes SC 920 10 10.0  
  11   RS 600   RS 600 920 Pete Nelson   Northampton SC 920 11 11.0  
  12   RS 600 Tak Tigz RS 600 652 Tig Williams   LTSC 920 12 12.0  

R 1 - RS 700 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 700   RS 700 882 Jon Heissig   LTSC 856 1 1.0  
  2   RS 700   RS 700 769 Rob Jones   Weston SC 856 2 2.0  
  3   RS 700   RS 700 1000 Jerry Warles   Queen Mary SC 856 3 3.0  
  4   RS 700 Proffit RS 700 945 Chris ASton     856 4 4.0  
  5   RS 700   RS 700 938 J Ross   Weston SC 856 5 5.0  
  6   RS 700   RS 700 870 Tony Dencher   Netley SC 856 6 6.0  
  7   RS 700   RS 700 993 Ian Nolan   Hunstanton SC 856 7 7.0  
  8   RS 700   RS 700 963 Mark Pollington   HISC 856 8 8.0  
  9   RS 700 Guzif RS 700 979 Dave Gorringe   LTSC 856 9 9.0  
  10   RS 700   RS 700 1001 Eddie Gatehouse   Royal Lymington Yacht Club 856 10 10.0  
  11   RS 700 Pride & Joy RS 700 862 Junis Rindermark   Weston SC 856 11 11.0  
  12   RS 700   RS 700 766 Graham Blake   Queen Mary SC 856 12 12.0  
  13   RS 700   RS 700 841 Hamish Griffiths   Queen Mary SC 856 13 13.0  
  14   RS 700   RS 700 880 Howard Edwards   Queen Mary SC 856 DNF 15.0  

R2 - RS 700 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 700   RS 700 882 Jon Heissig   LTSC 856 1 1.0  
  2   RS 700   RS 700 1000 Jerry Warles   Queen Mary SC 856 2 2.0  
  3   RS 700   RS 700 938 J Ross   Weston SC 856 3 3.0  
  4   RS 700   RS 700 769 Rob Jones   Weston SC 856 4 4.0  
  5   RS 700   RS 700 870 Tony Dencher   Netley SC 856 5 5.0  
  6   RS 700 Proffit RS 700 945 Chris ASton     856 6 6.0  
  7   RS 700   RS 700 963 Mark Pollington   HISC 856 7 7.0  
  8   RS 700   RS 700 993 Ian Nolan   Hunstanton SC 856 8 8.0  
  9   RS 700   RS 700 1001 Eddie Gatehouse   Royal Lymington Yacht Club 856 9 9.0  
  10   RS 700 Pride & Joy RS 700 862 Junis Rindermark   Weston SC 856 10 10.0  
  11   RS 700   RS 700 766 Graham Blake   Queen Mary SC 856 11 11.0  
  12   RS 700   RS 700 880 Howard Edwards   Queen Mary SC 856 12 12.0  
  13   RS 700   RS 700 841 Hamish Griffiths   Queen Mary SC 856 13 13.0  
  14   RS 700 Guzif RS 700 979 Dave Gorringe   LTSC 856 DNF 15.0  

R3 - RS 700 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 700   RS 700 1000 Jerry Warles   Queen Mary SC 856 1 1.0  
  2   RS 700   RS 700 938 J Ross   Weston SC 856 2 2.0  
  3   RS 700   RS 700 993 Ian Nolan   Hunstanton SC 856 3 3.0  
  4   RS 700 Proffit RS 700 945 Chris ASton     856 4 4.0  
  5   RS 700   RS 700 1001 Eddie Gatehouse   Royal Lymington Yacht Club 856 5 5.0  
  6   RS 700   RS 700 870 Tony Dencher   Netley SC 856 6 6.0  
  7   RS 700   RS 700 882 Jon Heissig   LTSC 856 7 7.0  
  8   RS 700   RS 700 963 Mark Pollington   HISC 856 8 8.0  
  9   RS 700 Pride & Joy RS 700 862 Junis Rindermark   Weston SC 856 9 9.0  

R4 - RS 700 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 700   RS 700 870 Tony Dencher   Netley SC 856 1 1.0  
  2   RS 700   RS 700 1000 Jerry Warles   Queen Mary SC 856 2 2.0  
  3   RS 700   RS 700 882 Jon Heissig   LTSC 856 3 3.0  
  4   RS 700   RS 700 769 Rob Jones   Weston SC 856 4 4.0  
  5   RS 700   RS 700 963 Mark Pollington   HISC 856 5 5.0  
  6   RS 700   RS 700 938 J Ross   Weston SC 856 6 6.0  
  7   RS 700   RS 700 993 Ian Nolan   Hunstanton SC 856 7 7.0  
  8   RS 700 Pride & Joy RS 700 862 Junis Rindermark   Weston SC 856 8 8.0  
  9   RS 700   RS 700 880 Howard Edwards   Queen Mary SC 856 9 9.0  
  10   RS 700   RS 700 766 Graham Blake   Queen Mary SC 856 10 10.0  
  11   RS 700 Proffit RS 700 945 Chris ASton     856 11 11.0  
  12   RS 700 Guzif RS 700 979 Dave Gorringe   LTSC 856 12 12.0  
  13   RS 700   RS 700 841 Hamish Griffiths   Queen Mary SC 856 13 13.0  

R5 - RS 700 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 700   RS 700 882 Jon Heissig   LTSC 856 1 1.0  
  2   RS 700   RS 700 963 Mark Pollington   HISC 856 2 2.0  
  3   RS 700   RS 700 870 Tony Dencher   Netley SC 856 3 3.0  
  4   RS 700   RS 700 1000 Jerry Warles   Queen Mary SC 856 4 4.0  
  5   RS 700   RS 700 938 J Ross   Weston SC 856 5 5.0  
  6   RS 700 Proffit RS 700 945 Chris ASton     856 6 6.0  
  7   RS 700   RS 700 880 Howard Edwards   Queen Mary SC 856 7 7.0  
  8   RS 700 Pride & Joy RS 700 862 Junis Rindermark   Weston SC 856 8 8.0  
  9   RS 700   RS 700 766 Graham Blake   Queen Mary SC 856 9 9.0  
  10   RS 700   RS 700 993 Ian Nolan   Hunstanton SC 856 10 10.0  

R6 - RS 700 Fleet

Start:Start 1, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 700   RS 700 882 Jon Heissig   LTSC 856 1 1.0  
  2   RS 700   RS 700 938 J Ross   Weston SC 856 2 2.0  
  3   RS 700   RS 700 1000 Jerry Warles   Queen Mary SC 856 3 3.0  
  4   RS 700 Pride & Joy RS 700 862 Junis Rindermark   Weston SC 856 4 4.0  
  5   RS 700   RS 700 993 Ian Nolan   Hunstanton SC 856 5 5.0  
  6   RS 700   RS 700 963 Mark Pollington   HISC 856 6 6.0  
  7   RS 700 Proffit RS 700 945 Chris ASton     856 7 7.0  
  8   RS 700   RS 700 870 Tony Dencher   Netley SC 856 8 8.0  
  9   RS 700   RS 700 880 Howard Edwards   Queen Mary SC 856 9 9.0  
  10   RS 700   RS 700 766 Graham Blake   Queen Mary SC 856 10 10.0  
  11   RS 700   RS 700 841 Hamish Griffiths   Queen Mary SC 856 11 11.0  

R 1 - K6 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   K6   K6 155 David Hitchcock Ian Nicholson   903 1 1.0  
  2   K6 Cloud Nine K6 162 Ian Robson Sandy Johnson Aldeburgh YC 903 2 2.0  
  3   K6   K6 102 John Crook T Crook & M Crook Maldon YC 903 3 3.0  
  4   K6 Take Two K6 156 Jonathan Calascione Myles Mence & Pyers Tucker Queen Mary SC 903 4 4.0  
  5   K6 Pippi K6 126 Peter Kirkby Richard Barker HISC 903 5 5.0  
  6   K6 Cru Classe K6 127 Nick Jones Dave Peey & Spike Peel Aldeburgh YC 903 6 6.0  
  7   K6 Oh No K6 166 Julian Cook Caroline Ashley Royal Torbay Yacht Club 903 7 7.0  
  8   K6 Djinn K6 124 Fraser Elms Georgie Smith & Tash Styles HISC 903 8 8.0  
  9   K6 Air Shock K6 159 Andrew Yonge Neil Davison Island Sailing Club 903 9 9.0  

R2 - K6 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   K6   K6 155 David Hitchcock Ian Nicholson   903 1 1.0  
  2   K6   K6 102 John Crook T Crook & M Crook Maldon YC 903 2 2.0  
  3   K6 Cloud Nine K6 162 Ian Robson Sandy Johnson Aldeburgh YC 903 3 3.0  
  4   K6 Djinn K6 124 Fraser Elms Georgie Smith & Tash Styles HISC 903 4 4.0  
  5   K6 Pippi K6 126 Peter Kirkby Richard Barker HISC 903 5 5.0  
  6   K6 Take Two K6 156 Jonathan Calascione Myles Mence & Pyers Tucker Queen Mary SC 903 6 6.0  
  7   K6 Oh No K6 166 Julian Cook Caroline Ashley Royal Torbay Yacht Club 903 7 7.0  
  8   K6 Air Shock K6 159 Andrew Yonge Neil Davison Island Sailing Club 903 8 8.0  
  9   K6 Cru Classe K6 127 Nick Jones Dave Peey & Spike Peel Aldeburgh YC 903 9 9.0  

R3 - K6 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   K6   K6 155 David Hitchcock Ian Nicholson   903 1 1.0  
  2   K6 Cloud Nine K6 162 Ian Robson Sandy Johnson Aldeburgh YC 903 2 2.0  
  3   K6   K6 102 John Crook T Crook & M Crook Maldon YC 903 3 3.0  
  4   K6 Take Two K6 156 Jonathan Calascione Myles Mence & Pyers Tucker Queen Mary SC 903 4 4.0  
  5   K6 Djinn K6 124 Fraser Elms Georgie Smith & Tash Styles HISC 903 5 5.0  
  6   K6 Pippi K6 126 Peter Kirkby Richard Barker HISC 903 6 6.0  
  7   K6 Oh No K6 166 Julian Cook Caroline Ashley Royal Torbay Yacht Club 903 7 7.0  
  8   K6 Air Shock K6 159 Andrew Yonge Neil Davison Island Sailing Club 903 8 8.0  
  9   K6 Cru Classe K6 127 Nick Jones Dave Peey & Spike Peel Aldeburgh YC 903 9 9.0  

R4 - K6 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   K6   K6 155 David Hitchcock Ian Nicholson   903 1 1.0  
  2   K6   K6 102 John Crook T Crook & M Crook Maldon YC 903 2 2.0  
  3   K6 Cloud Nine K6 162 Ian Robson Sandy Johnson Aldeburgh YC 903 3 3.0  
  4   K6 Oh No K6 166 Julian Cook Caroline Ashley Royal Torbay Yacht Club 903 4 4.0  
  5   K6 Pippi K6 126 Peter Kirkby Richard Barker HISC 903 5 5.0  
  6   K6 Take Two K6 156 Jonathan Calascione Myles Mence & Pyers Tucker Queen Mary SC 903 6 6.0  
  7   K6 Cru Classe K6 127 Nick Jones Dave Peey & Spike Peel Aldeburgh YC 903 7 7.0  
  8   K6 Djinn K6 124 Fraser Elms Georgie Smith & Tash Styles HISC 903 8 8.0  
  9   K6 Air Shock K6 159 Andrew Yonge Neil Davison Island Sailing Club 903 9 9.0  

R5 - K6 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   K6   K6 155 David Hitchcock Ian Nicholson   903 1 1.0  
  2   K6 Cloud Nine K6 162 Ian Robson Sandy Johnson Aldeburgh YC 903 2 2.0  
  3   K6 Take Two K6 156 Jonathan Calascione Myles Mence & Pyers Tucker Queen Mary SC 903 3 3.0  
  4   K6 Oh No K6 166 Julian Cook Caroline Ashley Royal Torbay Yacht Club 903 4 4.0  
  5   K6 Pippi K6 126 Peter Kirkby Richard Barker HISC 903 5 5.0  
  6   K6 Djinn K6 124 Fraser Elms Georgie Smith & Tash Styles HISC 903 6 6.0  
  7   K6   K6 102 John Crook T Crook & M Crook Maldon YC 903 7 7.0  
  8   K6 Air Shock K6 159 Andrew Yonge Neil Davison Island Sailing Club 903 8 8.0  
  9   K6 Cru Classe K6 127 Nick Jones Dave Peey & Spike Peel Aldeburgh YC 903 9 9.0  

R6 - K6 Fleet

Start:Start 4, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   K6   K6 155 David Hitchcock Ian Nicholson   903 1 1.0  
  2   K6 Cloud Nine K6 162 Ian Robson Sandy Johnson Aldeburgh YC 903 2 2.0  
  3   K6   K6 102 John Crook T Crook & M Crook Maldon YC 903 3 3.0  
  4   K6 Oh No K6 166 Julian Cook Caroline Ashley Royal Torbay Yacht Club 903 4 4.0  
  5   K6 Take Two K6 156 Jonathan Calascione Myles Mence & Pyers Tucker Queen Mary SC 903 5 5.5  
  5   K6 Pippi K6 126 Peter Kirkby Richard Barker HISC 903 5 5.5  
  7   K6 Cru Classe K6 127 Nick Jones Dave Peey & Spike Peel Aldeburgh YC 903 6 7.0  
  8   K6 Air Shock K6 159 Andrew Yonge Neil Davison Island Sailing Club 903 7 8.0  
  9   K6 Djinn K6 124 Fraser Elms Georgie Smith & Tash Styles HISC 903 8 9.0  

R 1 - RS 800 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 800   RS 800 1153 Rob Watson John Clifton Royal Lymington Yacht Club 822 1 1.0  
  2   RS 800   RS 800 1158 Charlie Roome Dave Stede RYA 822 2 2.0  
  3   RS 800 Sweeypea RS 800 1163 Ben McGrane Rozalyn Allen   822 3 3.0  
  4   RS 800   RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen   822 4 4.0  
  5   RS 800   RS 800 966 Hugh Watson Susanna Bickford Emsworth SC 822 5 5.0  
  6   RS 800 Eleanor RS 800 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay YC 822 6 6.0  
  7   RS 800   RS 800 1128 Andy Jeffries Alyson Ody Eastbourne Sovereign 822 7 7.0  
  8   RS 800   RS 800 1146 James Hunt Jim Baldwin   822 8 8.0  
  9   RS 800   RS 800 907 Ed Whitehead Jamie Hilton Parkstone YC 822 9 9.0  
  10   RS 800   RS 800 1047 Simon Grundy Tim Hirst Homeless 822 10 10.0  
  11   RS 800 Kermit RS 800 1167 Stevi Wilson Adam Broughton Portisihead YC 822 11 11.0  
  12   RS 800 Treacle RS 800 1147 Bret Ellway Andy Smith   822 12 12.0  
  13   RS 800 Juillet RS 800 1154 Justyn Visser Ryan Visser Royal Lymington Yacht Club 822 13 13.0  
  14   RS 800   RS 800 1133 Justyn Deal Emma Johnson   822 14 14.0  
  15   RS 800 Toucanfly Too RS 800 1166 Ralph Simgleton Oliver Singleton   822 15 15.0  
  16   RS 800 Airplay RS 800 868 Joel Walker Sara Crossman BSSC 822 16 16.0  
  17   RS 800   RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Datchet 822 17 17.0  
  18   RS 800 Smith Covers RS 800 1132 Mick Whitmore Sara Smith Eastbourne Sovereign SC 822 18 18.0  
  19   RS 800   RS 800 1121 Ben Schooling George Kingsnorth   822 19 19.0  
  20   RS 800   RS 800 1005 Andrew Gould Emma Pethubridge Weston SC 822 20 20.0  
  21   RS 800   RS 800 1001 Alex Kougourakis Karen Baker   822 21 21.0  
  22   RS 800 RWO RS 800 1148 James Date Tober Wincer   822 22 22.0  
  23   RS 800 Mag RS 800 1127 D Buchanan Elaine Buchanan   822 23 23.0  
  24   RS 800   RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgeen   822 24 24.0  
  25   RS 800   RS 800 1156 Jon Bennett Fiona Lockwood Netly SC 822 25 25.0  
  26   RS 800   RS 800 939 James French Jeff Olden Gurnard SC 822 26 26.0  
  27   RS 800 Octopussy RS 800 890 Richard Keeton Richard Mayo Royal Lymington Yacht Club 822 27 27.0  
  28   RS 800 Carpe Diem RS 800 1065 Anthony Mee Becci Hopwood Datchet Water SC 822 28 28.0  
  29   RS 800   RS 800 991 Malcolm Streeter Liz Tier   822 29 29.0  
  30   RS 800   RS 800 1076 Samuel Seddon Josh Seddon Weston SC 822 30 30.0  
  31   RS 800   RS 800 983 Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 822 31 31.0  
  32   RS 800 Rocky RS 800 1072 Alex Farr Marcell Newbold Stokes Bay SC 822 32 32.0  
  33   RS 800 Drinky Poh RS 800 990 Filippo Payer Vanhallebebe Gasper Weston SC 822 33 33.0  
  34   RS 800 MLC RS 800 1119 Andy Ash-Vie Paul Davis LTSC 822 34 34.0  
  35   RS 800 Vacomtcy RS 800 1122 Richard Lilley S Thomas LTSC 822 35 35.0  
  36   RS 800   RS 800 999 Chris Watson Jack Pollington HISC 822 DNF 37.0  

R2 - RS 800 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 800 Sweeypea RS 800 1163 Ben McGrane Rozalyn Allen   822 1 1.0  
  2   RS 800   RS 800 1158 Charlie Roome Dave Stede RYA 822 2 2.0  
  3   RS 800   RS 800 1153 Rob Watson John Clifton Royal Lymington Yacht Club 822 3 3.0  
  4   RS 800   RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Datchet 822 4 4.0  
  5   RS 800 Kermit RS 800 1167 Stevi Wilson Adam Broughton Portisihead YC 822 5 5.0  
  6   RS 800   RS 800 1128 Andy Jeffries Alyson Ody Eastbourne Sovereign 822 6 6.0  
  7   RS 800   RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen   822 7 7.0  
  8   RS 800   RS 800 1121 Ben Schooling George Kingsnorth   822 8 8.0  
  9   RS 800   RS 800 1047 Simon Grundy Tim Hirst Homeless 822 9 9.0  
  10   RS 800   RS 800 907 Ed Whitehead Jamie Hilton Parkstone YC 822 10 10.0  
  11   RS 800   RS 800 1133 Justyn Deal Emma Johnson   822 11 11.0  
  12   RS 800 Airplay RS 800 868 Joel Walker Sara Crossman BSSC 822 12 12.0  
  13   RS 800 RWO RS 800 1148 James Date Tober Wincer   822 13 13.0  
  14   RS 800   RS 800 1005 Andrew Gould Emma Pethubridge Weston SC 822 14 14.0  
  15   RS 800 Eleanor RS 800 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay YC 822 15 15.0  
  16   RS 800 Smith Covers RS 800 1132 Mick Whitmore Sara Smith Eastbourne Sovereign SC 822 16 16.0  
  17   RS 800   RS 800 1146 James Hunt Jim Baldwin   822 17 17.0  
  18   RS 800 Toucanfly Too RS 800 1166 Ralph Simgleton Oliver Singleton   822 18 18.0  
  19   RS 800 Mag RS 800 1127 D Buchanan Elaine Buchanan   822 19 19.0  
  20   RS 800   RS 800 1156 Jon Bennett Fiona Lockwood Netly SC 822 20 20.0  
  21   RS 800   RS 800 966 Hugh Watson Susanna Bickford Emsworth SC 822 21 21.0  
  22   RS 800   RS 800 1001 Alex Kougourakis Karen Baker   822 22 22.0  
  23   RS 800 Treacle RS 800 1147 Bret Ellway Andy Smith   822 23 23.0  
  24   RS 800   RS 800 939 James French Jeff Olden Gurnard SC 822 24 24.0  
  25   RS 800 Octopussy RS 800 890 Richard Keeton Richard Mayo Royal Lymington Yacht Club 822 25 25.0  
  26   RS 800 Carpe Diem RS 800 1065 Anthony Mee Becci Hopwood Datchet Water SC 822 26 26.0  
  27   RS 800 MLC RS 800 1119 Andy Ash-Vie Paul Davis LTSC 822 27 27.0  
  28   RS 800   RS 800 1076 Samuel Seddon Josh Seddon Weston SC 822 28 28.0  
  29   RS 800   RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgeen   822 29 29.0  
  30   RS 800   RS 800 983 Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 822 30 30.0  
  31   RS 800   RS 800 991 Malcolm Streeter Liz Tier   822 31 31.0  
  32   RS 800 Juillet RS 800 1154 Justyn Visser Ryan Visser Royal Lymington Yacht Club 822 32 32.0  
  33   RS 800 Rocky RS 800 1072 Alex Farr Marcell Newbold Stokes Bay SC 822 33 33.0  
  34   RS 800 Drinky Poh RS 800 990 Filippo Payer Vanhallebebe Gasper Weston SC 822 34 34.0  
  35   RS 800 Vacomtcy RS 800 1122 Richard Lilley S Thomas LTSC 822 DNF 36.0  

R3 - RS 800 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 800 Kermit RS 800 1167 Stevi Wilson Adam Broughton Portisihead YC 822 1 1.0  
  2   RS 800 Eleanor RS 800 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay YC 822 2 2.0  
  3   RS 800 Sweeypea RS 800 1163 Ben McGrane Rozalyn Allen   822 3 3.0  
  4   RS 800   RS 800 1128 Andy Jeffries Alyson Ody Eastbourne Sovereign 822 4 4.0  
  5   RS 800 RWO RS 800 1148 James Date Tober Wincer   822 5 5.0  
  6   RS 800   RS 800 907 Ed Whitehead Jamie Hilton Parkstone YC 822 6 6.0  
  7   RS 800   RS 800 1158 Charlie Roome Dave Stede RYA 822 7 7.0  
  8   RS 800   RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Datchet 822 8 8.0  
  9   RS 800   RS 800 1153 Rob Watson John Clifton Royal Lymington Yacht Club 822 9 9.0  
  10   RS 800   RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen   822 10 10.0  
  11   RS 800   RS 800 1133 Justyn Deal Emma Johnson   822 11 11.0  
  12   RS 800   RS 800 1121 Ben Schooling George Kingsnorth   822 12 12.0  
  13   RS 800 Juillet RS 800 1154 Justyn Visser Ryan Visser Royal Lymington Yacht Club 822 13 13.0  
  14   RS 800   RS 800 1146 James Hunt Jim Baldwin   822 14 14.0  
  15   RS 800   RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgeen   822 15 15.0  
  16   RS 800   RS 800 1005 Andrew Gould Emma Pethubridge Weston SC 822 16 16.0  
  17   RS 800 Airplay RS 800 868 Joel Walker Sara Crossman BSSC 822 17 17.0  
  18   RS 800   RS 800 1156 Jon Bennett Fiona Lockwood Netly SC 822 18 18.0  
  19   RS 800 Smith Covers RS 800 1132 Mick Whitmore Sara Smith Eastbourne Sovereign SC 822 19 19.0  
  20   RS 800 Treacle RS 800 1147 Bret Ellway Andy Smith   822 20 20.0  
  21   RS 800   RS 800 966 Hugh Watson Susanna Bickford Emsworth SC 822 21 21.0  
  22   RS 800 Mag RS 800 1127 D Buchanan Elaine Buchanan   822 22 22.0  
  23   RS 800   RS 800 1047 Simon Grundy Tim Hirst Homeless 822 23 23.0  
  24   RS 800 Octopussy RS 800 890 Richard Keeton Richard Mayo Royal Lymington Yacht Club 822 24 24.0  
  25   RS 800   RS 800 939 James French Jeff Olden Gurnard SC 822 25 25.0  
  26   RS 800 Rocky RS 800 1072 Alex Farr Marcell Newbold Stokes Bay SC 822 26 26.0  
  27   RS 800   RS 800 983 Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 822 27 27.0  
  28   RS 800   RS 800 1076 Samuel Seddon Josh Seddon Weston SC 822 28 28.0  
  29   RS 800 MLC RS 800 1119 Andy Ash-Vie Paul Davis LTSC 822 29 29.0  
  30   RS 800 Carpe Diem RS 800 1065 Anthony Mee Becci Hopwood Datchet Water SC 822 30 30.0  
  31   RS 800   RS 800 991 Malcolm Streeter Liz Tier   822 31 31.0  
  32   RS 800 Drinky Poh RS 800 990 Filippo Payer Vanhallebebe Gasper Weston SC 822 DNF 33.0  

R4 - RS 800 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Place, Time:111000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 800   RS 800 1128 Andy Jeffries Alyson Ody Eastbourne Sovereign 822 1 1.0  
  2   RS 800   RS 800 1133 Justyn Deal Emma Johnson   822 2 2.0  
  3   RS 800   RS 800 1158 Charlie Roome Dave Stede RYA 822 3 3.0  
  4   RS 800   RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen   822 4 4.0  
  5   RS 800 Kermit RS 800 1167 Stevi Wilson Adam Broughton Portisihead YC 822 5 5.0  
  6   RS 800 Rocky RS 800 1072 Alex Farr Marcell Newbold Stokes Bay SC 822 6 6.0  
  7   RS 800 RWO RS 800 1148 James Date Tober Wincer   822 7 7.0  
  8   RS 800 Eleanor RS 800 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay YC 822 8 8.0  
  9   RS 800   RS 800 1121 Ben Schooling George Kingsnorth   822 9 9.0  
  10   RS 800   RS 800 966 Hugh Watson Susanna Bickford Emsworth SC 822 10 10.0  
  11   RS 800   RS 800 907 Ed Whitehead Jamie Hilton Parkstone YC 822 11 11.0  
  12   RS 800 Smith Covers RS 800 1132 Mick Whitmore Sara Smith Eastbourne Sovereign SC 822 12 12.0  
  13   RS 800   RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgeen   822 13 13.0  
  14   RS 800   RS 800 1001 Alex Kougourakis Karen Baker   822 14 14.0  
  15   RS 800   RS 800 1153 Rob Watson John Clifton Royal Lymington Yacht Club 822 15 15.0  
  16   RS 800 Treacle RS 800 1147 Bret Ellway Andy Smith   822 16 16.0  
  17   RS 800 Octopussy RS 800 890 Richard Keeton Richard Mayo Royal Lymington Yacht Club 822 17 17.0  
  18   RS 800   RS 800 1047 Simon Grundy Tim Hirst Homeless 822 18 18.0  
  19   RS 800 Sweeypea RS 800 1163 Ben McGrane Rozalyn Allen   822 19 19.0  
  20   RS 800   RS 800 983 Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 822 20 20.0  
  21   RS 800   RS 800 1005 Andrew Gould Emma Pethubridge Weston SC 822 21 21.0  
  22   RS 800 Airplay RS 800 868 Joel Walker Sara Crossman BSSC 822 22 22.0  
  23   RS 800 Mag RS 800 1127 D Buchanan Elaine Buchanan   822 23 23.0  
  24   RS 800 Carpe Diem RS 800 1065 Anthony Mee Becci Hopwood Datchet Water SC 822 24 24.0  
  25   RS 800   RS 800 1076 Samuel Seddon Josh Seddon Weston SC 822 25 25.0  
  26   RS 800   RS 800 991 Malcolm Streeter Liz Tier   822 26 26.0  
  27   RS 800 Drinky Poh RS 800 990 Filippo Payer Vanhallebebe Gasper Weston SC 822 27 27.0  
  28   RS 800 MLC RS 800 1119 Andy Ash-Vie Paul Davis LTSC 822 28 28.0  
  29   RS 800   RS 800 978 Neil Ashby Sam Proctor   822 29 29.0  
  30   RS 800 Vacomtcy RS 800 1122 Richard Lilley S Thomas LTSC 822 30 30.0  
  31   RS 800   RS 800 1156 Jon Bennett Fiona Lockwood Netly SC 822 31 31.0  
  32   RS 800   RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Datchet 822 OCS 32.0  
  32   RS 800   RS 800 1146 James Hunt Jim Baldwin   822 OCS 32.0  
  32   RS 800 Juillet RS 800 1154 Justyn Visser Ryan Visser Royal Lymington Yacht Club 822 OCS 32.0  

R5 - RS 800 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 800   RS 800 1128 Andy Jeffries Alyson Ody Eastbourne Sovereign 822 1 1.0  
  2   RS 800   RS 800 1158 Charlie Roome Dave Stede RYA 822 2 2.0  
  3   RS 800   RS 800 1153 Rob Watson John Clifton Royal Lymington Yacht Club 822 3 3.0  
  4   RS 800   RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen   822 4 4.0  
  5   RS 800 Kermit RS 800 1167 Stevi Wilson Adam Broughton Portisihead YC 822 5 5.0  
  6   RS 800   RS 800 1146 James Hunt Jim Baldwin   822 6 6.0  
  7   RS 800   RS 800 966 Hugh Watson Susanna Bickford Emsworth SC 822 7 7.0  
  8   RS 800   RS 800 1121 Ben Schooling George Kingsnorth   822 8 8.0  
  9   RS 800   RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgeen   822 9 9.0  
  10   RS 800 RWO RS 800 1148 James Date Tober Wincer   822 10 10.0  
  11   RS 800 Eleanor RS 800 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay YC 822 11 11.0  
  12   RS 800   RS 800 978 Neil Ashby Sam Proctor   822 12 12.0  
  13   RS 800 Sweeypea RS 800 1163 Ben McGrane Rozalyn Allen   822 13 13.0  
  14   RS 800 Juillet RS 800 1154 Justyn Visser Ryan Visser Royal Lymington Yacht Club 822 14 14.0  
  15   RS 800 Airplay RS 800 868 Joel Walker Sara Crossman BSSC 822 15 15.0  
  16   RS 800   RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Datchet 822 16 16.0  
  17   RS 800 Mag RS 800 1127 D Buchanan Elaine Buchanan   822 17 17.0  
  18   RS 800   RS 800 1133 Justyn Deal Emma Johnson   822 18 18.0  
  19   RS 800   RS 800 1156 Jon Bennett Fiona Lockwood Netly SC 822 19 19.0  
  20   RS 800   RS 800 1047 Simon Grundy Tim Hirst Homeless 822 20 20.0  
  21   RS 800 Smith Covers RS 800 1132 Mick Whitmore Sara Smith Eastbourne Sovereign SC 822 21 21.0  
  22   RS 800 Treacle RS 800 1147 Bret Ellway Andy Smith   822 22 22.0  
  23   RS 800   RS 800 983 Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 822 23 23.0  
  24   RS 800 Rocky RS 800 1072 Alex Farr Marcell Newbold Stokes Bay SC 822 24 24.0  
  25   RS 800   RS 800 1001 Alex Kougourakis Karen Baker   822 25 25.0  
  26   RS 800 Octopussy RS 800 890 Richard Keeton Richard Mayo Royal Lymington Yacht Club 822 26 26.0  
  27   RS 800   RS 800 991 Malcolm Streeter Liz Tier   822 27 27.0  
  28   RS 800   RS 800 907 Ed Whitehead Jamie Hilton Parkstone YC 822 28 28.0  
  29   RS 800   RS 800 1076 Samuel Seddon Josh Seddon Weston SC 822 29 29.0  
  30   RS 800   RS 800 1005 Andrew Gould Emma Pethubridge Weston SC 822 30 30.0  
  31   RS 800 MLC RS 800 1119 Andy Ash-Vie Paul Davis LTSC 822 31 31.0  
  32   RS 800 Drinky Poh RS 800 990 Filippo Payer Vanhallebebe Gasper Weston SC 822 32 32.0  
  33   RS 800 Carpe Diem RS 800 1065 Anthony Mee Becci Hopwood Datchet Water SC 822 33 33.0  
  34   RS 800 Vacomtcy RS 800 1122 Richard Lilley S Thomas LTSC 822 34 34.0  

R6 - RS 800 Fleet

Start:Start 3, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   RS 800   RS 800 1158 Charlie Roome Dave Stede RYA 822 1 1.0  
  2   RS 800   RS 800 1144 Nick Charles Chris Martin Datchet 822 2 2.0  
  3   RS 800 Sweeypea RS 800 1163 Ben McGrane Rozalyn Allen   822 3 3.0  
  4   RS 800 Kermit RS 800 1167 Stevi Wilson Adam Broughton Portisihead YC 822 4 4.0  
  5   RS 800   RS 800 907 Ed Whitehead Jamie Hilton Parkstone YC 822 5 5.0  
  6   RS 800 RWO RS 800 1148 James Date Tober Wincer   822 6 6.0  
  7   RS 800   RS 800 1146 James Hunt Jim Baldwin   822 7 7.0  
  8   RS 800 Eleanor RS 800 1130 Neil Baker James Hughes Thorpe Bay YC 822 8 8.0  
  9   RS 800 Juillet RS 800 1154 Justyn Visser Ryan Visser Royal Lymington Yacht Club 822 9 9.0  
  10   RS 800   RS 800 1153 Rob Watson John Clifton Royal Lymington Yacht Club 822 10 10.0  
  11   RS 800   RS 800 978 Neil Ashby Sam Proctor   822 11 11.0  
  12   RS 800   RS 800 1047 Simon Grundy Tim Hirst Homeless 822 12 12.0  
  13   RS 800   RS 800 1124 Laurie Fitzjohn-Sykes Daniel Allen   822 13 13.0  
  14   RS 800   RS 800 1121 Ben Schooling George Kingsnorth   822 14 14.0  
  15   RS 800   RS 800 966 Hugh Watson Susanna Bickford Emsworth SC 822 15 15.0  
  16   RS 800 Airplay RS 800 868 Joel Walker Sara Crossman BSSC 822 16 16.0  
  17   RS 800   RS 800 1128 Andy Jeffries Alyson Ody Eastbourne Sovereign 822 17 17.0  
  18   RS 800 Smith Covers RS 800 1132 Mick Whitmore Sara Smith Eastbourne Sovereign SC 822 18 18.0  
  19   RS 800 Mag RS 800 1127 D Buchanan Elaine Buchanan   822 19 19.0  
  20   RS 800   RS 800 1133 Justyn Deal Emma Johnson   822 20 20.0  
  21   RS 800   RS 800 1001 Alex Kougourakis Karen Baker   822 21 21.0  
  22   RS 800   RS 800 1156 Jon Bennett Fiona Lockwood Netly SC 822 22 22.0  
  23   RS 800   RS 800 983 Ant Harvey Mike Stone Mumbles YC 822 23 23.0  
  24   RS 800   RS 800 985 Dan Kilsby Bart Bridgeen   822 24 24.0  
  25   RS 800 Rocky RS 800 1072 Alex Farr Marcell Newbold Stokes Bay SC 822 25 25.0  
  26   RS 800   RS 800 1005 Andrew Gould Emma Pethubridge Weston SC 822 26 26.0  
  27   RS 800 Treacle RS 800 1147 Bret Ellway Andy Smith   822 27 27.0  
  28   RS 800   RS 800 1076 Samuel Seddon Josh Seddon Weston SC 822 28 28.0  
  29   RS 800 Octopussy RS 800 890 Richard Keeton Richard Mayo Royal Lymington Yacht Club 822 29 29.0  
  30   RS 800   RS 800 991 Malcolm Streeter Liz Tier   822 30 30.0  
  31   RS 800 Carpe Diem RS 800 1065 Anthony Mee Becci Hopwood Datchet Water SC 822 31 31.0  
  32   RS 800 Drinky Poh RS 800 990 Filippo Payer Vanhallebebe Gasper Weston SC 822 32 32.0  
  33   RS 800 MLC RS 800 1119 Andy Ash-Vie Paul Davis LTSC 822 33 33.0  
  34   RS 800 Vacomtcy RS 800 1122 Richard Lilley S Thomas LTSC 822 34 34.0  

R 1 - Handicap Fleet

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   Handicap Waverider V1 RS 100 8.4 127 Richard Russell   LTSC 1014 1 1.0  

R2 - Handicap Fleet

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   Handicap Waverider V1 RS 100 8.4 127 Richard Russell   LTSC 1014 1 1.0  

R3 - Handicap Fleet

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:130000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   Handicap Waverider V1 RS 100 8.4 127 Richard Russell   LTSC 1014 1 1.0  

R4 - Handicap Fleet

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   Handicap Waverider V1 RS 100 8.4 127 Richard Russell   LTSC 1014 1 1.0  
  2   Handicap   RS 100 8.4 129 Simon White   LTSC 1014 2 2.0  

R5 - Handicap Fleet

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   Handicap Waverider V1 RS 100 8.4 127 Richard Russell   LTSC 1014 1 1.0  
  2   Handicap   RS 100 8.4 129 Simon White   LTSC 1014 2 2.0  

R6 - Handicap Fleet

Start:Start 5, Finishes:Place, Time:110000
Rank Tally Fleet Boat Name Class SailNo Helm Crew Club PY Place Nett Notes
  1   Handicap Waverider V1 RS 100 8.4 127 Richard Russell   LTSC 1014 1 1.0  
  2   Handicap   RS 100 8.4 129 Simon White   LTSC 1014 2 2.0  

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish Varies
OCS On course side at start or broke rule 30.1 32

www.ltsc.co.uk
[email protected]

www.ltsc.co.lk
[email protected]

Sailwave Scoring Software 1.95 Build 6
www.sailwave.com

Website Security Test