Switzerland
Czech Republic
Germany
Spain
France
United Kingdom
Italy
Japan

06/07/2019
East Coast Piers Race Weekend

    East Coast Piers Race Weekend Extracted Results for RS600, RS700 and RS800                           
                                     
    Listed in order: Saturday Dinghy Race, Sunday Colne Point Dinghy Race, RS800 overall results, RS600 Bradwell Race,                     
                                     
    Saturday Dinghy Race                                
                                     
    No. Series Entrants: 17         Race 1 Race 2 Overall          
    Helm Crew Club Class Sail No. H'Cap Corrected Pos'n Corrected Pos'n Total Points Posn          
    (secs) (secs)          
                                     
    Andrew STICKLAND   Thorpe Bay YC D-MUSTO SKIFF 186 849 2,521 1 2,389 3 4 1          
    Stephen HERMANSON   Queen Mary SC D-RS 700 1020 845 2,578 2 2,386 2 4 2 1st RS700        
    Dylan COLLINGBOURN   Burnham SC D-RS 600 898 916 2,639 5 2,359 1 6 3          
    Chris MATTHEWS Ali HINDS Brightlingsea SC D-RS 800 834 799 2,611 4 2,488 5 9 4 1st RS800        
    Nick MILLER Jen MILLER Marconi SC D-RS 800 1178 799 2,599 3 2,519 7 10 5 2nd RS800        
    Gavin Page Luke Whybard Stokes Bay D-RS 800 968 799 2,956 9 2,471 4 13 6 3rd RS800        
    Chris BROWN Amber BROWN RORC D-RS 400 854 942 2,690 6 2,537 8 14 7          
    Jack NAPOLITANO   Snettisham Beach SC D-RS 700 1011 845 2,745 7 2,586 10 17 8 2nd RS700        
    Joe BIRD   Blackwater SC D-MUSTO SKIFF 290 849 2,905 8 2,767 13 21 9          
    Ed NAPOLITANO Charlie PARFITT Stokes Bay D-RS 400 755 942 3,175 12 2,555 9 21 10          
    Adrian HOWE Fenella WILLIAMS Oxford SC D-RS 800 913 799 3,028 10 2,702 12 22 11 4th RS800        
    Mark OAKEY Emily ROBERTSON Itchenor SC D-RS 800 1057 799 DNS 18 2,513 6 24 12 5th RS800        
    Stuart HARRIS Andrew WHAPSHOTT UPSPC Alumni D-LASER SB20 3462 911 DNS 18 2,689 11 29 13          
    Sophia SOUTHGATE Pat SHAW Marconi SC D-RS 800 868 799 3,043 11 RTD 18 29 14 6th RS800        
    Michael ISZATT   King George SC D-RS 600 951 916 DNS 18 DNS 18 36            
    Tristan WALKER-HUTT Tom CLAYTON Marconi SC D-RS 800 1503 760 RTD 18 RTD 18 36   7th RS800        
    Andrew EVERITT Jason DRYDEN N Herts & Easy Bed D-4000 4057 917 DNS 18 DNS 18 36            
                                     
    Colne Point Dinghy Race                              
                                     
      Start Time 08:15:00                            
    Helm Crew Club Class Sail No. H'Cap Finish Time Elapsed (hh:mm:ss) Elapsed (secs) Corrected Prov            
    (secs) Result            
                                     
    Chris BROWN Amber BROWN RORC D-RS 400 854 942 12:33:38 04:18:38 15518 16,473 1            
    Andrew STICKLAN   Thorpe Bay YC D-MUSTO SKIFF 186 849 12:11:27 03:56:27 14187 16,710 2            
    Stuart HARRIS Andrew WHAPSHOTT UPSPC Alumni D-LASER SB20 3462 911 12:36:57 04:21:57 15717 17,252 3            
    Chris MATTHEWS Ali HINDS Brightlingsea SC D-RS 800 834 799 12:11:05 03:56:05 14165 17,728 4 1st RS800          
    Nick MILLER Jen MILLER Marconi SC D-RS 800 1178 799 12:11:12 03:56:12 14172 17,737 5 2nd RS800          
    Andrew EVERITT Jason DRYDEN N Herts & Easy Bed D-4000 4057 917 12:48:55 04:33:55 16435 17,923 6            
    Ed NAPOLITANO Charlie PARFITT Stokes Bay D-RS 400 755 942 13:00:25 04:45:25 17125 18,179 7            
    Stephen HERMANSON   Queen Mary SC D-RS 700 1020 845 12:33:16 04:18:16 15496 18,338 8 1st RS700          
    Tristan WALKER-HUTT Tom CLAYTON Marconi Sailing Club D-RS 800 1503 760 12:09:50 03:54:50 14090 18,539 9 3rd RS800          
    Joe BIRD   Blackwater SC D-MUSTO SKIFF 290 849 12:37:34 04:22:34 15754 18,556 10            
    Jack NAPOLITANO   Snettisham Beach SC D-RS 700 6 845 12:42:32 04:27:32 16052 18,996 11 2nd RS700          
    Gavin Page Luke Whybard Stokes Bay D-RS 800 968 799 12:28:24 04:13:24 15204 19,029 12 4th RS800          
    Adrian HOWE Fenella WILLIAMS Oxford SC D-RS 800 913 799 12:37:58 04:22:58 15778 19,747 13 5th RS800          
    Sophia SOUTHGATE Pat SHAW Marconi SC D-RS 800 868 799 DNS DNS DNS DNS *            
    Michael ISZATT   King George SC D-RS 600 951 916 DNS DNS DNS DNS *            
    Mark OAKEY Emily ROBERTSON Itchenor SC D-RS 800 1057 799 DNS DNS DNS DNS *            
                                     
    Overall RS800 Event Results                              
                                     
    Rank No. Series Entrants: 17         Race 1     Race 2     ECPR Overall   Overall RS800 Points
      Helm Crew Club Class Sail No. H'Cap Corrected Pos'n RS800 Posn Corrected Pos'n RS800 Posn RS800 Posn Total Points Posn  
                  (secs)     (secs)            
                                     
    1 Chris MATTHEWS Ali HINDS Brightlingsea SC D-RS 800 834 799 2,611 4 2 2,488 5 2 1 9 4 5
    2 Nick MILLER Jen MILLER Marconi SC D-RS 800 1178 799 2,599 3 1 2,519 7 4 2 10 5 7
    3 Gavin Page Luke Whybard Stokes Bay D-RS 800 968 799 2,956 9 3 2,471 4 1 4 13 6 8
    4 Adrian HOWE Fenella WILLIAMS Oxford SC D-RS 800 913 799 3,028 10 4 2,702 12 5 5 22 11 14
    5 Tristan WALKER-HUTT Tom CLAYTON Marconi SC D-RS 800 1503 760 RTD 18 8 RTD 18 8 3 36   19
    6 Mark OAKEY Emily ROBERTSON Itchenor SC D-RS 800 1057 799 DNS 18 8 2,513 6 3 8 24 12 19
    7 Sophia SOUTHGATE Pat SHAW Marconi SC D-RS 800 868 799 3,043 11 5 RTD 18 8 8 29 14 21
                                     
    Bradwell Race                                
        Start Time 08:30:00                          
    ECPR Helm Club Class Sail No. H'Cap Finish Time Elapsed (hh:mm:ss) Elapsed (secs) Corrected Prov            
    No. (secs) Result            
                                     
    25 Dylan COLLINGBOURNE Burnham SC RS600 898 916 11:30:32 03:00:32 10832 11,825 1            

     

    Website Security Test